Na začiatku bola možnosť len LIKE stránke (PAGE LIKE). Následne sa takto užívateľ Facebooku stal FANÚŠIKOM STRÁNKY. Postupne Facebook zaviedol funkciu FOLLOW, čo v preklade znamená – SLEDOVAŤ. S funkciou LIKE stránke sa nespája nič viac. Svoj LIKE stránke je možné tak ľahko udeliť ako ho aj vziať späť. Následne už o zobrazenom obsahu rozhoduje algoritmus Facebooku.
Organický dosah pri LIKE stránke je nižší ako 1% z celkového počtu LIKE stránke. Alebo inak povedané, fanúšikov stránky. Ak má napríklad stránka 1 000 PAGE LIKE, tak prvotný organický dosah (REACH) bude menej ako 10 vybraných fanúšikov stránky. Na organický dosah príspevku (POSTU) má veľký vplyv INERAKCIA (like on post, share, comment) s obsahom uverejnenom vo NEWSFEEDe (Novinkách). A zároveň pravdepodobnosť možnej budúcej interakcie s príspevkom. Facebook citlivo hodnotí, kto na aký príspevok reaguje. Pre predstavu. Ak fanúšik dobre interaguje na posty s jedlom, je vysoká pravdepodobnosť, že Facebook bude tomu fanúšikovi zobrazovať posty stránky z oblasti gastronómie. Zároveň ho zaradí do skupiny užívateľov Facebooku zo záujmom o gastronómiu.
Naopak FOLLOW alebo sledovať, dáva omnoho širšie možnosti výberu. Nastavenie sledovania je zložené z 3 základných častí – 1. NOVINKY, 2. UPOZORNENIA, 3. ZRUŠENIE SLEDOVANIA.
DOČASNÉ OBMEDZENIE SLEDOVANIA
FOLLOW je možné tiež veľmi jednoducho zrušiť alebo len obmedziť. Napríklad na 30 dní. Naopak LIKE stránke buď je alebo nie je udelený. Nie je možné ho časovo obmedziť, ako je to pri FOLLOW.
SLEDOVAŤ STRÁNKU MOŽNO AJ BEZ LIKE
Väčšinou sa stáva Facebook stránkam, že majú väčší počet sledovateľov (FOLLOWEROV), ako fanúšikov. Je to z dôvodu, že pri sledovaní Facebook stránky má sledujúci väčšiu kontrolu nad „podsúvaným obsahom“ z Facebooku. Môže si nastaviť spôsob zobrazovania sledovaného obsahu NOVINIEK (1.) – obľúbené, predvolené, pozastaviť a vypnuté.
Taktiež je možné nastaviť a zadefinovať na aké typy príspevkov bude sledujúci dostávať UPOZORNENIA (2.) (Notifikácie) – posty, videá, živé videá a ponuky. Ale aj ZRUŠIŤ sledovanie Facebook stránky.
Každú kategóriu je možné zvlášť zadefinovať a nastaviť. Nutné je zvolenú kategóriu označiť a potvrdiť. Upozornenia na príspevky (POST NOTIFICATIONS) môžu byť – štandardné (max. 5 nových príspevkov/ deň), vybrané alebo vypnuté. Tzn., notifikácie je možné práve týmto spôsobom aj vypnúť.
Upozornenia na videá (VIDEO NOTIFICATIONS) môžu byť – všetky (nie je možnosť obmedzenia za deň), vybrané alebo vypnuté. Tzn., aj video notifikácie je možné práve týmto spôsobom vypnúť.
Upozornenia na živé videá (LIVE NOTIFICATIONS) môžu byť – všetky(od sledovanej stránky), vybrané alebo vypnuté. Tzn., aj live notifikácie je možné takto vypnúť.
Upozornenia na ponuky je možné buď celkom potvrdiť alebo celkom odmietnuť.
V spodnej časti ponuky je aj možnosť ZRUŠIŤ sledovanie stránky. Nakoniec je nutné zvolené možnosti AKTUALIZOVAŤ.
JE LEPŠIE MAŤ VIAC LIKENUTÍ ALEBO FOLLOWEROV?
Sledovatelia (followeri) sú tí ľudia, ktorí sledujú vaše príspevky (POSTY) a interagujú s nimi. Followeri môžu byť ľudia, ktorí sa rozhodnú vás sledovať namiesto odoslania žiadosti o priateľstvo (LIKE), môžu to byť ľudia, ktorí poslali žiadosti o priateľstvo, ktoré ste neprijali, alebo to môžu byť ľudia, ktorých ste odstránili ako priateľov z jedného alebo druhého dôvodu (ak ste ich neblokovali, zostanú na vašej časovej osi ako sledovatelia, ktorí budú môcť vidieť všetko, čo zdieľate s verejnosťou alebo s priateľmi priateľov, ak máte spoločných priateľov).
Ak chcete zistiť, koľko sledovateľov máte, kliknite na svoje meno na karte Facebook.
Ak by bola položená otázka, čoho je lepšie mať viac pri organickom zásahu, LIKE alebo FOLLOWERS, tak jednoznačná odpoveď nemusí byť zákonite, že tých čo je viac. Lebo o zobrazenom obsahu v Novinkách rozhoduje algoritmus Facebooku. Fanúšik alebo sledovateľ do procesu výberu obsahu vstupuje ako druhotný element. Môže nastať aj situácia, že fanúšik da stránke LIKE a celkom vypne jej SLEDOVANIE. Alebo opačná situácia, užívateľ Facebooku nechce dať LIKE stránke, ale chce ju len sledovať. Alebo chce sledovať len určitý obsah. Napríklad videá alebo iba živé videá. A príspevky sa mu zobrazovať nebudú.
Základný rozdiel je, že fanúšikom stránky (tí čo dali stránke LIKE) sa zobrazí plnohodnotný obsah, tzn., videá, príspevky, živé videá a sledovateľom (FOLLOWERS) len určitý, vybraný obsah. Každý, kto dal stránke LIKE, tak je považovaný za aj za toho, kto stránku SLEDUJE. Ak prestane na obsah Facebook stránky v Novinkách interagovať, tak ten sa mu prestane časom zobrazovať. Facebook vyhodnotí, že fanúšik stránku nesleduje. Naopak, ak niekto pravidelne interaguje na obsah zverejnený v Novinkách alebo na zdieľané príspevky priateľov je Facebookom vyhodnotený, že stránku sleduje.
Tak, čo je dôležitejšie, páči sa alebo sleduje?
Pokiaľ ide o vlastníkov stránok, najdôležitejšou metrikou sú sledovatelia stránok, pretože ide o ľudí, ktorí sa rozhodli vidieť obsah stránky vo svojich Novinkách. V praxi je však zvyčajne veľmi malý rozdiel medzi počtom sledovateľov stránky a počtom hodnotení Páči sa na stránke (LIKE).
PREČÍTAJTE SI: Facebook chystá veľkú zmenu
Zdroj: Pixabay.com
Text: Jozef Čičmanec, SEO media